9.10.2026 järjestetyillä Senorimessuilla yli 500 kävijää
12.10.2026 - Uutiset
Seniorimessut järjestettiin 9.10. Kuopion musiikkikeskuksessa. Tapahtuma houkutteli paikalle yli 500 messuvierasta ja noin 40 näuytteileasettajaa. Nyt neljättä kertaa järjestetyt messut toteutettiin vanhaan tapaan yhteistyössä Pohjois-Savon hyvinvointialueen ja Savonia AMK:n kanssa.
Messujen aikana järjestettiin kaksi paneelikeskustelua, joista toisen otsikkona oli Missä asun yli 80 vuotiaana?
Messujen toinen paneeli käsitteli varojen hallintaa ja niiden siirtämistä seuraavalle sukupolvelle.
Tarjoomo kiittää kaikkia messuilla vierailleita mielenkiinnosta messujamme kohtaan. Tarjoomo kiittää myös yhteistyökumppaneita ja paikalle tulleita näytteille asettajia. Lisäksi kiitos kuuluu myös Kuopion musiikkikeskuksen väelle, joka mahdollisti toimivat puitteet messuille ja auttoi tarpeen mukaan messujen järjestelyissä. Messujen järjestämiseen osallistui kuusi Savonia Ammattikorkeakoulun opiskelijaa sekä yksi opettaja (katso kuva alla).

Vaikka messut onnistuivat erinomaisesti, messujen ilmoittamisessa kaikki ei kuitenkaan sujunut, kuten alun perin oli suunniteltu. Harmillisesti yhdessä messjujen ilmoituskanavista eli Viikkosavossa olleessa ilmoituksessa messujen päivämäärä oli merkitty väärin. Tarjoomo pahoittelee tapahtunutta ja asiasta mahdollisesti koitunutta vaivaa ja mielipahaa.
Seniorimessut ovat saavuttaneet Kuopiossa jo vakiintuneen aseman. Joten mikäli kaikki sujuu hyvin, messut järjestetään taas ensi syksynä vanhusten viikon perjantaina.
Päivän päätti Seniorimessuilla jo perinteeksi tullut kauneimmat koululaulut-yhteislaulutilaisuus. Tilaisuuden juuontajana ja säestäjänä toimi Vesa Linnanmäki.
Katso kaikki messujen kuvat alla olevasta kuvagalleriasta.


















































































































